Nicola Zalewski

Nicola Zalewski er professionel fodboldspiller fra Polen, som spiller for fodboldklubben Atalanta. Han er 24 år (født d. 23. januar 2002 i Tivoli, Polen), vejer 68 og er 175 høj.

Han har tidligere spillet for flere klubber, og har bl.a. trukket i fodboldtrøjer for Inter, AS Roma, Polen U21. Han har spillet 38 landskampe for Polen. Spillerstats - Trofæer.

I nuværende sæson har Nicola Zalewski scoret 0 mål og lavet 0 assists på klubhold. I hele karrieren har han scoret 15 mål, lavet 18 assists, fået 31 gule kort og 0 røde kort.

Køb Nicola Zalewski fodboldtrøje her

Køb en Nicola Zalewski fodboldtrøje ved at klikke på et af nedenstående links.

Køb Atalanta fodboldtrøje.

Køb Polen landsholdstrøje.

Find flere fodboldspillere fra Polen her.

Nicola Zalewski
Nicola Zalewski
Fødselsdag:
23. januar 2002 (24 år)
Nationalitet:
Polen
Position:
Angreb
Højde:
175
Vægt:
68
Skadet:
Nej
Nuværende klub:

FAQ om Nicola Zalewski

Hvor spiller Nicola Zalewski?
Nicola Zalewski's nuværende hold er Atalanta.
Hvor gammel er Nicola Zalewski?
Nicola Zalewski er 23 år (født 23. januar 2002).
Hvor høj er Nicola Zalewski?
Nicola Zalewski er 175 høj.
Hvad vejer Nicola Zalewski?
Nicola Zalewski vejer 68.
Hvor mange mål har Nicola Zalewski scoret?
I 2026 har Nicola Zalewski scoret 0 mål, og samlet i sin karriere 15 mål.
Hvor mange gule og røde kort har Nicola Zalewski fået?
I 2026 har Nicola Zalewski fået 0 gule kort og 0 røde kort, og samlet i sin karriere 31 gule kort og 0 røde kort.

Nicola Zalewski stats og karriere

SæsonKlubLigaMålAssistsKampeKort
2026AtalantaUEFA Europa Conference League001 (78 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2026AtalantaSerie A001 (60 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2025InterFIFA Club World Cup04 (57 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2025AS RomaFriendlies Clubs04 (57 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2025PolenFriendlies05 (37 minutter)Gule: 2, Røde: 0
2025Polen U21UEFA U21 Championship - Qualification101 (90 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2025AtalantaCoppa Italia013 (251 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2025AtalantaUEFA Champions League016 (353 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2025AtalantaSerie A2433 (1910 minutter)Gule: 3, Røde: 0
2024AS RomaSerie A0112 (531 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2024InterUEFA Champions League002 (36 minutter)Gule: 2, Røde: 0
2024AtalantaCoppa Italia02 (68 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2024InterSerie A1113 (442 minutter)Gule: 4, Røde: 0
2024InterCoppa Italia002 (68 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2024AS RomaCoppa Italia001 (71 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2024AS RomaUEFA Europa League16 (216 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2024AtalantaUEFA Champions League05 (37 minutter)Gule: 2, Røde: 0
2024AS RomaFriendlies Clubs000 (0 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2024PolenFriendlies102 (162 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2024PolenEuro Championship003 (248 minutter)Gule: 1, Røde: 0
2024PolenUEFA Nations League206 (526 minutter)Gule: 1, Røde: 0
2024PolenWorld Cup - Qualification Europe116 (444 minutter)Gule: 2, Røde: 0
2023AS RomaSerie A0122 (964 minutter)Gule: 2, Røde: 0
2023AS RomaCoppa Italia002 (102 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2023AS RomaUEFA Europa League019 (480 minutter)Gule: 1, Røde: 0
2023AS RomaFriendlies Clubs005 (223 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2023PolenEuro Championship - Qualification16 (459 minutter)Gule: 1, Røde: 0
2023Polen U21UEFA U21 Championship - Qualification004 (267 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2023PolenFriendlies001 (78 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2022AS RomaSerie A2136 (2213 minutter)Gule: 3, Røde: 0
2022AS RomaUEFA Europa League0012 (858 minutter)Gule: 2, Røde: 0
2022AS RomaFriendlies Clubs008 (391 minutter)Gule: 1, Røde: 0
2022PolenUEFA Nations League006 (341 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2022PolenFriendlies000 (0 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2022AS RomaCoppa Italia002 (119 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2022PolenWorld Cup002 (64 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2021Roma U19Campionato Primavera - 1000 (0 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2021AS RomaSerie A0016 (796 minutter)Gule: 1, Røde: 0
2021AS RomaCoppa Italia001 (4 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2021AS RomaUEFA Europa Conference League027 (409 minutter)Gule: 1, Røde: 0
2021AS RomaFriendlies Clubs106 (205 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2020AS RomaSerie A011 (10 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2020AS RomaUEFA Europa League001 (14 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2020AS RomaFriendlies Clubs000 (0 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2020PolenWorld Cup - Qualification Europe011 (24 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2020Polen U19UEFA U19 Championship003 (202 minutter)Gule: 0, Røde: 0
2019UEFA U17 Championship205 (350 minutter)Gule: 1, Røde: 0
2019Polen U17UEFA U17 Championship205 (350 minutter)Gule: 1, Røde: 0
2019Polen U20World Cup - U20001 (90 minutter)Gule: 0, Røde: 0

Trofæer vundet i karrieren

SæsonLigaLandPlacering
2024/2025Serie AItalien2. pladsen
2024/2025UEFA Champions LeagueEurope2. pladsen
2022/2023UEFA Europa LeagueEurope2. pladsen
2021/2022Campionato Primavera 1Italien2. pladsen
2021/2022UEFA Conference LeagueEuropeVinder
Campionato Primavera 1Italien2. pladsen
Serie AItalien2. pladsen
UEFA Conference LeagueEuropeVinder
UEFA Europa LeagueEurope2. pladsen
UEFA Champions LeagueEurope2. pladsen
Copyright 2026 - Pilanto Aps